2026. február 21., szombat

Citromos syllabub

Hozzávalók: 
A kekszmorzsához: egy marék dió, némi Győri édes keksz
Krémhez: 
1 csésze tejszín, hűtve
2 ek cukor
1/4 csésze fehér bor
kevés frissen facsart citromlé
1 teáskanál reszelt citromhéj 
1/4 teáskanál őrölt szerecsendió
Díszítéshez: 
friss mentalevél, gyümölcs
Elkészítés: 
Egy mozsárban összezúzom a diót és a kekszet, ez lesz az alap. Felverem a tejszínt és a cukrot egy tálban, amíg a krém sűrűsödni kezd. Fokozatosan öntöm bele a fehérbort, a citromlevet és a reszelt citromhéjat. Felverem, amíg könnyű nem lesz. Hűtöm tálalásig. Díszítem mentával, citrommal, gyümölccsel. 

2026. február 18., szerda

Tökmagos-aszalt szilvás kenyér

Hozzávalók: 

500 g BL80, 

100 g kovász, 

340 ml víz, 

11,5 g só, 

aszalt szilva, 

pirított tökmag

Dagasztás előtt teszek 25 grammnyi anyakovászt egy nagy tálba, adok hozzá 60 g fehér lisztet és 40 g (meleg) vizet, és hagyom szobahőmérsékletű helyen érni 5-6-8 órát. Összekeverem a meleg vizet és a lisztet, majd letakarva hagyom pihenni félóráig. Ezután adom hozzá a kovászt a tésztához, a végén az aszalt szilvát és a tökmagot. Összedagasztom kb. 8 percen át, majd hozzáadom a sót, a belevalókat és már csak kb. két percig járatom a gépet. 
Fedett, letakart, 1 ek olajjal kiolajozott tálban pihentetem. 3 óra bulk, azaz 3-szor hajtogatom, 2-szer félóránként, 1-szer óránként. Az utolsó hajtogatás után kiborítom a tésztát a tálból a pultra. Legömbölyítem, pihentetem 30 percig. Formázom. Alaposan meghintek rizsliszttel egy szakajtót, és aljával (illesztéssel) felfelé beleteszem a szakajtóba, Hűtőbe teszem a tésztát 9-10-12 órára.
Sütés vaslábasban: 250 fokra melegítem sütőt vaslábassal együtt, kb. 45 percen keresztül. A tésztát sütőpapírra borítom, bevágom, és a forró vasba helyezem. 250 fokon sütöm 20 percig fedő alatt., majd további 30 percig fedő nélkül, kb. 230 fokon. Az utolsó 4 percben ismét felhúzom 250 C-ra, légkeverésre.

2026. február 8., vasárnap

Rakott krumpli


Hozzávalók: 
1 kg burgonya
6 db tojás
10 dkg kolbász
5 dl tejföl
vaj a tepsi kenéséhez
A krumplit felöntöm annyi hideg vízzel, hogy bőven ellepje, megfőzöm. A tojásokat szintén. A kihűlt krumplit, a tojásokat és a kolbászt meghámozom, felkarikázom. A tejfölt sózom-borsozom.  
A sütőt 200 fokra előmelegítem. 
A vajjal kikenek egy lapos, tűzálló tálat, az aljára karikázom a krumpli felét, kissé sózom-borsozom, a tetejére rendezem a tojást és a kolbászkarikákat, majd megkenem a tejföl felével, majd tovább rétegezem. A tetejére krumplit pakolok és egyenletesen bevonom a maradék tejföllel, majd pirosra sütöm.